ŠRAMKO: Slovensko pred 30 rokmi začínalo s prázdnymi vreckami a bez devízových rezerv
PREHRAŤ

ŠRAMKO: Slovensko pred 30 rokmi začínalo s prázdnymi vreckami a bez devízových rezerv

Hosťom Pavla Demeša v relácii CD Klub bol bývalý guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ivan Šramko.

Bratislava 10. februára (TASR TV) – Národná banka Slovenska (NBS) mala po rozdelení spoločného štátu úplne inú východiskovú pozíciu ako Česká národní banka (ČNB), ktorá mala kompletné know-how a robila kompletnú menovú politiku, uviedol pre TASR TV ekonóm a bývalý guvernér NBS Ivan Šramko. „Nemali sme odborníkov, nástroje, ani skúsenosti s tým, ako sa robí menová politika,“ myslí si I. Šramko.

„Po vzniku samostatného Slovenska som mal obavy z toho, ako zvládneme riadenie menovej politiky aj preto, že sme začínali bez devízových rezerv a v podstate úplne od nuly s relatívne prázdnymi vreckami,“  tvrdí I. Šramko. Ako spresnil, Slovensko po rozdelení spoločného štátu využilo návrat Slovákov pracujúcich v centrálnej banke v Čechách, ktorí sa potom podieľali na zrode NBS.

 „Nakoniec sa ukázalo, že napriek všetkým obavám to prešlo pomerne hladko a nenastal žiaden dramatický vývoj,“ hodnotí rozdelenie spoločnej meny bývalý guvernér NBS.

Za významný míľnik svojej profesionálnej kariéry I. Šramko považuje zavedenie eura na Slovensku, keďže v tom čase stál na čele NBS. „Po voľbách v roku 1998 prišlo veľké integračné nadšenie a my sme mu podľahli. Už v roku 2002 sa začali prijímať prvé dokumenty na zavedenie eura... My sme tomu plne verili a všetky analýzy ukazovali, že zavedenie eura je pre Slovensko veľmi pozitívne,“ spomína I. Šramko.

Pozrite si reláciu CD Klub, dozviete sa, ako I. Šramko vysvetľuje dôvody, prečo Česká republika, Maďarsko a Poľsko doteraz euro nezaviedli, ako aj to, ako vidí Slovensko 30 rokov po vzniku samostatného štátu.