ŠIMALČÍK: Čínu berieme ako systémového rivala s inou predstavou o fungovaní medzinárodného poriadku
Všetky naše strategické politické dokumenty v zásade kopírujú pozíciu Európskej únie, keď popisujú Čínu ako potenciálneho partnera pri riešení rôznych globálnych výziev, ale zároveň aj ekonomického konkurenta a systémového rivala, ktorý ma iné predstavy o tom, ako by mal fungovať medzinárodný poriadok, tvrdí Matej Šimalčík.
„Na domácej politickej scéne však nie je konsenzus voči Číne, sú tam jasné deliace línie v tom, ako jednotliví politickí aktéri vnímajú Čínu a aj v tom, ako sa na túto ázijskú krajinu pozerajú jednotlivé ministerstvá,“ dodáva Šimalčík.
„Časť slovenského politického spektra ignoruje hodnotové otázky a uprednostňuje vo vzťahoch ekonomiku a pragmatický prístup. Druhá časť politických strán kladie na hodnotové otázky veľký dôraz. Aj z tohto pohľadu budúcnosti našej politiky voči Číne budú pomerne formulujúce septembrové parlamentné voľby na Slovensku,“ myslí si Šimalčík.
Pozrite si reláciu CD Klub, dozviete sa viac o úlohe tejto ázijskej krajiny v riešení vojny na Ukrajine, ako aj o návšteve predsedu NR SR Borisa Kollára v Číne.