ZÁZNAM: E. Tomáš: Ak ľudia odmietnu pracovnú ponuku, tak prídu o dávku v hmotnej núdzi
PREHRAŤ

ZÁZNAM: E. Tomáš: Ak ľudia odmietnu pracovnú ponuku, tak prídu o dávku v hmotnej núdzi

Pozrite si záznam.

Bratislava 2. júla (TASR) - Ľuďom, ktorí odmietnu ponuku práce, môže byť krátená alebo úplne odobraná dávka v hmotnej núdzi na obdobie 12 mesiacov. Cieľom legislatívneho návrhu je zamestnať čo najviac obyvateľov Slovenska, keďže je na trhu práce aktuálne voľných viac ako 80.000 pracovných miest. Opatrenia sa majú týkať aj kategorizácie aktivačného príspevku a zmeny režimu prác vo verejnom záujme. V utorok o tom na tlačovej konferencii informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).
        "Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, bude mu odobratá alebo krátená dávka v hmotnej núdzi. Samozrejme, musí ísť o pracovnú ponuku vhodnú a primeranú schopnostiam konkrétneho človeka," povedal Tomáš.
        Zároveň dodal, že pôjde o podobný model, ktorý už v súčasnosti funguje pri prácach vo verejnom záujme. V tomto prípade, ak ľudia odmietnu verejnoprospešné práce a neodpracujú 32 hodín mesačne, tak im je automaticky odobraná alebo krátená dávka v hmotnej núdzi. Rovnaká situácia bude platiť podľa Tomáša aj pri ľuďoch, ktorí môžu pracovať, ale odmietnu ponuku práce napríklad preto, lebo sa im nepáči. Dávka v hmotnej núdzi im bude krátená alebo úplne odobraná na obdobie 12 mesiacov.
        Tomáš podčiarkol, že nezamestnanému, ktorý odmietne relevantnú pracovnú ponuku, bude dávka v hmotnej núdzi odobraná. V prípade, že tento človek má rodinu a ďalšie príspevky, bude mu dávka krátená o konkrétnu sumu, ktorá sa vzťahuje na jednotlivca.
        Ministerstvo práce prišlo v legislatívnom návrhu aj s ďalším opatrením, ktoré sa týka zmeny režimu prác vo verejnom záujme. Po novom budú môcť obyvatelia obcí na Slovensku vykonávať práce vo verejnom záujme na širšom území v rámci okresu. "V mnohých prípadoch totiž starostovia konkrétnych obcí nemajú dostatok práce pre týchto ľudí a oni potom len sedia doma a poberajú dávku v hmotnej núdzi, ako aj iné dávky," spresnil minister práce.
        V balíku opatrení legislatívneho návrhu má byť aj kategorizácia aktivačného príspevku. Tomáš priblížil, že najnižší aktivačný príspevok by po novom mali dostať ľudia, ktorí len vykonávajú malé obecné služby, no nechcú sa riadne zamestnať. Vyšší aktivačný príspevok dostanú podľa neho ľudia, ktorí sa budú chcieť rekvalifikovať, vzdelávať alebo zúčastňovať na ďalších projektoch úradov práce. Tretí, najvyšší príspevok dostanú ľudia, ktorí sa riadne zamestnajú.
        Šéf rezortu zdôraznil, že zatiaľ ide len o legislatívny zámer, na ktorom chce Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v lete pracovať a najskôr na jeseň prísť s jeho legislatívnym znením.