ZÁZNAM: Prezident SR vymenoval Samuela Migaľa do funkcie ministra investícií
Bratislava 19. marca (TASR) - Prezident SR Peter Pellegrini v stredu vymenoval Samuela Migaľa do funkcie ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Zároveň prijal demisiu súčasného šéfa rezortu Richarda Rašiho (Hlas-SD).
"Vážený pán minister Migaľ, do svojej funkcie nenastupujete preto, že by ste získali silný mandát a dôveru priamo od ľudí vo voľbách a ani preto, že by ste sa téme čerpania eurofondov intenzívne venovali vo svojom profesionálnom živote alebo doterajšej poslaneckej práci. Členom vlády budete len na základe politických dohôd, ktoré ste ako podmienku vašej ďalšej podpory vládnej koalícii urobili s predsedom vlády a najsilnejšou koaličnou stranou, ktorá podľa koaličnej zmluvy prebrala za tento váš rezort politickú zodpovednosť," uviedla hlava štátu vo svojom príhovore.
Ľudia podľa prezidentových slov nepoznajú detaily tejto politickej dohody. "Nevedia preto ani posúdiť, nakoľko vám umožní táto dohoda presadzovať vami tak často spomínané hodnoty a ani ktoré hodnoty to presne budú. Pre mňa ako prezidenta je však dôležité, a aj ľudia tejto krajiny si to zaslúžia, aby Slovensko malo na čele dôležitého rezortu, ktorý má kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní rozvoja slovenských regiónov, dobrého ministra. A preto aj napriek tomu, čo si osobne o tomto celom myslím, vám želám, aby ste túto úlohu naozaj zvládli v prospech občanov a Slovenskej republiky," zdôraznil prezident.
"Ako hlava štátu plne rešpektujem výsledky volieb a nebudem zo svojej pozície vyrábať žiadne umelé prekážky, pokiaľ legitímne zvolená vláda má dostatočnú silu v Národnej rade SR a chce pokračovať v napĺňaní svojho mandátu. Dúfam však, že sa dnešným aktom nezačína obdobie, v ktorom jedinou podmienkou obsadenia vysokej štátnej funkcie bude politická dohoda o zabezpečení podpory vlády v parlamente. Ľudia si zaslúžia, aby posty ministrov prednostne obsadzovali osobnosti na základe mandátu od ľudí, vzdelania, skúseností v danom rezorte či zásluh pri budovaní nášho štátu," dodal Pellegrini.
Migaľ dosiaľ pôsobil ako nezaradený poslanec parlamentu po tom, ako ho vylúčili z poslaneckého klubu Hlasu-SD. Ministrom sa stal na základe dohody, ktorú ešte ako nezaradený poslanec podpísal s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Dohoda má okrem nových postov vo vláde priniesť stabilnú podporu vládnej koalície. Fico v stredu avizoval, že na najbližšej schôdzi Národnej rady (NR) SR by sa mala obnoviť podpora 79 poslancov.
Zmenám predchádzala dohoda vládnych strán na úprave koaličnej zmluvy a rozdelenia členov vlády. Smer-SD získal pod svoju gesciu rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie aj ministerstvo cestovného ruchu a športu. K úprave koaličnej zmluvy došlo v reakcii na zmenené pomery poslancov v parlamente, kluby SNS aj Hlas-SD totiž prišli o poslancov.
Migaľ vystrieda na poste ministra Richarda Rašiho, ktorý je podpredsedom Hlasu-SD. Raši sa má podľa dohody v koalícii stať novým predsedom NR SR.