B. TRÉGER: Snem ZMOS-u by sa mal konať 13. októbra
PREHRAŤ

B. TRÉGER: Snem ZMOS-u by sa mal konať 13. októbra

Dodal, že tak ako sa vyvíja spoločnosť, musí sa meniť aj samospráva a preto by mala pracovať dynamickejšie.

Bratislava 5. októbra (TASR) – Snem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré si tento rok pripomína 30. výročie svojho vzniku, by sa mal uskutočniť 13. októbra v Novom Smokovci. Konštatoval to v relácii Samospráva tu a teraz predseda združenia a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger. Zdôraznil však, že všetko bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie a ZMOS pripravuje snem v zmysle stanoviska príslušného úradu verejného zdravotníctva.

„V prvej časti sa bude hodnotiť predošlé obdobie a potom je naplánovaná diskusia v jednotlivých paneloch, kde sa budeme snažiť vyprofilovať otázky a riešenia, týkajúce sa toho obrovského portfólia problémov, ktoré samospráva musí riešiť,“ priblížil predseda ZMOS-u.

Konštatoval, že ZMOS bude treba modernizovať a s týmto cieľom sa uchádzal vlani o post predsedu. Vedenie sa zhodlo na troch pilieroch, ktoré by mali byť základom pre lepšie fungovanie organizácie. V prvom rade musí byť ZMOS apolitickým zoskupením, je nutné, aby prijaté riešenia vychádzali z dát, ktoré sú overiteľné a v neposlednom rade treba pracovať s aplikačnou praxou a ponúkať reálne riešenia pre obce a mestá.

Pripomenul, že samosprávy sú zo zákona povinné zabezpečovať množstvo činností v rámci originálnych kompetencií a okrem toho zabezpečujú aj prenesené kompetencie v rámci výkonu štátnej správy. Nielen poddimenzované financovanie, ale aj nedostatky v legislatívnej oblasti často prinášajú problémy, ktoré musia s ťažkosťami riešiť.

„Keď dnes hovoríme o ekonomickej kríze, dovolím si tvrdiť, že keby štáty hospodárili tak ako hospodária samosprávy, tak by sme boli v ďaleko lepšej ekonomickej situácii,“ tvrdí Tréger.

Dodal, že tak ako sa vyvíja spoločnosť, musí sa meniť aj samospráva a preto by mala pracovať dynamickejšie. Podľa neho je preto dôležité, aby sa viaceré činnosti zabezpečovali v rámci zdieľania služieb v širšom regióne a na to je potrebná oveľa väčšia spolupráca miest a obcí.

„Tak sa zabezpečí, že služby sa budú vykonávať kvalitnejšie, budú ich robiť profesionáli a pre viaceré subjekty. To je jedna z dôležitých vecí. Funguje to tak v Poľsku, Česku i Maďarsku. Ja si myslím, že tu netreba nič vymýšľať, iba implementovať ich skúsenosti na naše slovenské pomery,“ povedal predseda ZMOS-u.