ZÁZNAM: I. Matovič: Financovanie protiinflačného balíčka je vykryté, Sulíka nekomentujem
PREHRAŤ

ZÁZNAM: I. Matovič: Financovanie protiinflačného balíčka je vykryté, Sulíka nekomentujem

Pozrite si záznam.

Bratislava 1. júna (TASR) - Protiinflačný balíček na pomoc rodinám za vyše miliardy eur je vykrytý. Tvrdí to minister financií a líder OĽANO Igor Matovič. Slová ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) o tom, že by mohol zvážiť odchod, komentovať nechcel. Matovič tvrdí, že požiadavky kotlebovcov do rodinného balíčka nepresadzoval, no mali podobné návrhy, aké on plánoval.
      Matovič vyhlásil, že nebude reagovať na komentáre od človeka, "pre ktorého rodina nemá žiadnu hodnotu". Deklaruje, že má finančné krytie na balíček pre rodiny. "Čo sa týka výdavkov na daňový bonus, to je približne 550 miliónov eur, ten nepotrebujete finančne kryť, lebo to je zníženie daní, ktoré SaS ľuďom sľubovala," priblížil Matovič po rokovaní vlády. Prídavky na dieťa podľa neho vykrývajú z lepšieho výberu daní, "lebo sa podvodníci boja kradnúť". Na služby deťom majú podľa Matoviča vykrytých 200 miliónov eur z tzv. dynamických efektov. "Keď dáte rodinám 1,3 miliardy eur, tie rodiny to vrátia späť do ekonomiky a z toho sa následne približne 15 percent dostane do štátneho rozpočtu," povedal. Spomenul, že zaplatiť sa to dá aj z valorizácie a "pár drobných" vykryjú bez problémov z rezervy, ktorú majú vyčlenenú na systémové zmeny.
      Líder OĽANO si myslí, že je povinnosťou ministra financií zodpovedať komukoľvek otázky, preto sa o balíčku rozprával aj s poslancom ĽSNS Martinom Beluským, ktorý sa podľa Matoviča pýtal na rodinné prídavky a posielanie detí do školy. Minister mu podľa svojich slov odpovedal, že sa to už legislatívne rieši, a nakoniec sa to v pléne presadilo. Myslí si, že je správne, aby mal rodič, ktorý dieťa neposiela do školy, krátené prídavky pre dieťa. Dodal, že sa zhodli a poslanci ĽSNS mali konštruktívny prístup. Je rád, že aj ľudia v ĽSNS si uvedomujú dôležitosť vzdelávania detí aj v rómskych osadách.
      Matovič priznal, že vláda je v permanentnej koaličnej kríze. "Je to talianske manželstvo, ale doručujeme výsledky," skonštatoval. Povedal, že vládu čaká ďalší súboj za vyššie platy pre učiteľov, zdravotné sestry, lekárov, policajtov či štátnych úradníkov. Sulík chce podľa neho znova chrániť zbohatlíkov, výrobcov alkoholu i prevádzkovateľov hazardu. Označil to za nemorálne konanie.
       Sulík v stredu povedal, že ak by Matovič nevedel zostaviť štátny rozpočet, je to znak jeho neschopnosti a mal by sa zamyslieť nad zmenou roboty. Slová Matoviča o tom, že môže byť problém zostaviť štátny rozpočet na ďalší rok, považuje SaS za vydieranie.