ZÁZNAM: Sulík:Spájať rast platov učiteľov so zvyšovaním daní je absurdné, návrh vetujeme
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Sulík:Spájať rast platov učiteľov so zvyšovaním daní je absurdné, návrh vetujeme

Pozrite si záznam.

Bratislava 7. júna (TASR) - Spájať zvyšovanie platov učiteľov so zvyšovaním daní na tabak, alkohol či hazard je absurdné. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v reakcii na vyhlásenia ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). Balík lídra OĽANO bude SaS podľa slov Sulíka vetovať na vláde alebo v parlamente, požiada o jeho stiahnutie. Verí, že partneri to budú rešpektovať. Potvrdenie o tom má mať od lídra Sme rodina Borisa Kollára.
      "Keď chcú učitelia viac zarábať, mali by učiť svojich žiakov viac fajčiť, piť a hazardovať, lebo potom budú mať viac na platy. To je, samozrejme, vtip," povedal Sulík. Do štátneho rozpočtu idú podľa jeho slov omnoho vyššie príjmy už len z titulu inflácie. Podčiarkol, že tie by sa mali využiť na platy učiteľov.
      Súvis medzi platmi v školstve a vyššou daňou z liehu a ďalších nevidí. Vie si potom predstaviť debatu, že po zvýšení jedných daní by sa znížili iné poplatky. Poukázal na prípad Českej republiky, ktorá zvýšila daň z tabaku. Podľa Sulíkových slov mala napokon rovnaké výnosy ako pred desiatimi rokmi.
      Minister financií avizoval, že na najbližšiu vládu predloží v jednom balíku návrh na desaťpercentné zvýšenie platov v školstve spoločne s návrhom na zdanenie hazardu, liehu, ruskej ropy a regulovaný odvod.
      Ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) mrzí, že šéf rezortu financií si opäť robí z učiteľov rukojemníkov a z platov učiteľov divadlo, aby zakryl rozvrat verejných financií. Strana SaS hovorí o vydieračských praktikách, ktoré odmieta.