ZÁZNAM: Vláda: Príspevky za ubytovanie pre odídencov sa zvýšia
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Vláda: Príspevky za ubytovanie pre odídencov sa zvýšia

Pozrite si záznam.

Bratislava 21. septembra (TASR) - Príspevky za ubytovanie pre odídencov sa zvýšia. Vyplácať sa bude najdlhšie do 28. februára budúceho roka. Vyplýva to z novely nariadenia o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca, ktorý schválila vláda.
        Za ubytovanie odídenca, ktorý nedovŕšil 15 rokov, poskytne štát päť eur na noc. Príspevok za ubytovanie odídenca nad 15 rokov bude desať eur na noc, uviedlo ministerstvo vnútra v materiáli.
        Nariadenie taktiež určuje aj maximálnu výšku príspevku, ktorú je možné vyplatiť za poskytovanie ubytovania v nehnuteľnosti slúžiacej na bývanie podľa počtu miestností. V prípade jednej obytnej miestnosti bude maximálna výška 710 eur. Za dve izby bude vyplatených najviac 1080 eur. Za tri miestnosti vyplatí štát maximálne 1430 eur a za štyri a viac izieb 1790 eur.
        Zvýšením poskytovaného príspevku chcú podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) motivovať poskytovateľov ubytovania. "Tento model poskytovania ubytovania odídencom je výhodnejší z hľadiska nákladov štátu, pomáha slovenským domácnostiam a súčasne je optimálny aj pre integráciu odídencov, čo je naším hlavným cieľom," skonštatoval. Mikulec zároveň poukázal, že na účty samospráv poslal rezort vnútra za uplynulý mesiac vyše 5,34 milióna eur.
        Ubytovanie Ukrajincov u fyzických osôb doma považuje Ján Orlovský, riaditeľ Migračného úradu, za najlepší spôsob integrácie. Dôvodom zvýšenia cien je predpoklad nárastu cien za energie. Chcú tiež, aby sa ľudia presunuli z ubytovacích kapacít právnických osôb do ubytovania fyzických osôb. To je podľa neho dvakrát lacnejšie.
        Orlovský zároveň predpokladá, že sa vyplácanie príspevku bude aj po februári predlžovať a 85 percent nákladov bude Slovensku preplácaných z Európskej únie.
        Nariadene nadobudne účinnosť 1. októbra.