ZÁZNAM: M. Krajniak: Schválená inflačná pomoc dôchodcom sa týka 1,4 milióna ľudí
PREHRAŤ

ZÁZNAM: M. Krajniak: Schválená inflačná pomoc dôchodcom sa týka 1,4 milióna ľudí

Pozrite si záznam.

Bratislava 26. septembra (TASR) – Novembrový príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur sa dotkne približne 1,4 milióna ľudí. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok napríklad aj invalidní dôchodcovia či siroty. Na tlačovej konferencii k pondelkovému rozhodnutiu vlády to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).
        "Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude spadať pre ľudí s najnižšími dôchodkami," priblížil Krajniak. Dôchodcovia s dôchodkom 300 eur dostanú 193 eur, seniori s priemerným dôchodkom 515 eur dostanú približne 139 eur a pre dôchodcov s príjmom 927 eur navrhol rezort práce príspevok 35 eur. Minister dodal, že vyplácanie inflačnej pomoci bude pokračovať. Ďalší balík má smerovať napríklad matkám s deťmi, ktoré majú problém s vymáhaním výživného.
        Aby mohla vláda vyplatiť inflačné príspevky, musela zároveň prijať novelu zákona o štátnom rozpočte, kde zvýšila príjmy aj výdavky približne o 1,5 miliardy eur. Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek vysvetlil, že legislatíva bez zmeny zákona o štátnom rozpočte neumožňuje využiť zvýšené daňové príjmy na výdavky aktuálneho roka. Okrem 207 miliónov eur pre dôchodcov bude zvyšných približne 1,3 miliardy alokovaných v kapitole všeobecná pokladničná správa. Zatiaľ totiž nie je jasná detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. Navrhovanými úpravami sa nemení hotovostný schodok štátneho rozpočtu.