ZÁZNAM: J. Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov
PREHRAŤ

ZÁZNAM: J. Naď: Rezort obrany získal z fondov USA 205,8 milióna dolárov

Pozrite si záznam.

Bratislava 28. septembra (TASR) - Ministerstvo obrany SR získalo z fondov USA 205,8 milióna dolárov. Dvesto miliónov možno použiť na nákup techniky pre Ozbrojené sily SR. Zvyšok je určený na antidronovú ochranu a hybridné hrozby. V stredu o tom informoval šéf rezortu obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
      "Peniaze musíme použiť na tú techniku, ktorá je v používaní ozbrojených síl USA," priblížil s tým, že rezort má zoznam priorít, ktoré chce realizovať. "Vyriešime tým jednu celú oblasť z hľadiska modernizácie, ktorú nám treba. Za peniaze, ktoré prídu SR ako dar," ozrejmil Naď. O konkrétnom využití prostriedkov bude rezort obrany bližšie informovať, keď to bude aktuálne.
      Ako ďalej priblížil, viac ako jednu miliardu dolárov rozdelili Spojené štáty americké medzi 18 spojencov. O ich rozdelení rozhodol americký Kongres.
      Peniaze pochádzajú z podporných fondov Foreign Military Financing (FMF) na modernizáciu techniky Ozbrojených síl SR v kontexte technickej pomoci, ktorú SR poskytla Ukrajine. FMF je program, ktorý poskytuje grant zahraničným armádam na nákup obranného vybavenia, výcviku a služieb USA.