ZÁZNAM: Premiér: Predkladatelia návrhu na odvolanie Matoviča nevidia skutočné problémy
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Premiér: Predkladatelia návrhu na odvolanie Matoviča nevidia skutočné problémy

Pozrite si záznam.

Bratislava 28. septembra (TASR) - Predkladatelia návrhu na odvolanie lídra OĽANO Igora Matoviča z postu ministra financií nevnímajú dôsledky inflácie, čo im bráni vidieť skutočné problémy Slovenska. V diskusii k návrhu na odvolanie Matoviča to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO). V pléne predniesol stanovisko vlády, ktorá nesúhlasí s návrhom na vyslovenie nedôvery Matovičovi.
      Premiér tvrdí, že navrhovatelia na rozdiel od bežných občanov disponujú príjmami, vďaka ktorým sú schopní bez problémov absorbovať následky energetickej krízy aj rastúcej inflácie. "Mrzí ma, že toto im bráni vidieť skutočné problémy Slovenska, preto dnes dávajú prednosť sporu s ministrom financií pred tým, aby sme odložili politické tričká, zjednotili sa, aby boli vláda a parlament súdržní pri schvaľovaní nevyhnutnej pomoci občanom," vyhlásil premiér.
      Vláda vníma návrh ako neopodstatnený, premiér zdôraznil, že vláda považuje dôvody na odvolanie Matoviča za opakovane verejne vyvrátené a vysvetlené.
      Navrhovatelia konštatujú, že schválením balíčka pomoci poskytnutej rodinám pri mimoriadnom náraste inflácie došlo k opovrhnutiu Ústavou SR, zákonmi a demokratickými princípmi a nevidia dôvod na urýchlené konanie vlády. Premiér zdôraznil, že práve týmto balíkom pomoci vláda SR vytvorila pravidelnú pomoc pre občanov.
      Heger tiež pripomenul, že netradične sa schvaľovali aj iné zákony, napríklad keď poslanec za SaS predložil pozmeňujúci návrh pri súdnej mape. Kabinet podľa Hegera odmietol argument SaS o neopodstatnenom skrátenom legislatívnom konaní, keďže v zrýchlenom režime sa schvaľovalo tzv. prvé podnikateľské kilečko a bola na tom zhoda v koalícii.
      Navrhovatelia Matovičovi vyčítajú ruinovanie verených financií tým, že finančný dosah tzv. rodinného balíčka vo výške 1,3 miliardy eur nemal adekvátne krytie. "V tejto súvislosti si vláda dovoľuje nesúhlasiť, keďže Ministerstvo financií SR opakovane komunikovalo, akým spôsobom bude tzv. rodinný balíček finančne krytý," vyhlásil Heger. Ďalšia námietka navrhovateľov smeruje k očkovacej lotérii. Premiér skonštatoval, že aj ju odsúhlasili všetci koaliční partneri.
      Vládu podľa Hegera zaráža tvrdenie, že predkladatelia sa pasujú do roly obrancov morálky, etiky a demokracie. "Toto tvrdenie nemôže vláda ani náznakom brať vážne, najmä ak sa medzi predkladateľmi návrhu nachádzajú osoby, ktoré boli súčasťou korupčného systému alebo sa priamo podieľali na odovzdaní slovenskej polície do rúk mafie, o čom dnes svedčia desiatky obvinených, obžalovaných a už aj odsúdených bývalých vysokopostavených štátnych úradníkov a spolupracovníkov Roberta Fica a Petra Pellegriniho," uzavrel premiér.