ZÁZNAM: Odborníci z Holandska diskutovali na Slovensku o ochrane novinárov
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Odborníci z Holandska diskutovali na Slovensku o ochrane novinárov

Pozrite si záznam.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Odborníci z Holandska diskutovali na Slovensku o možnostiach ochrany novinárov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii predstavili riešenia, ktoré sú používané v Holandsku. Poukázali na dôležitosť vzájomnej spolupráce zamestnávateľov, zamestnancov, polície a prokuratúry.
      "Z pohľadu zamestnávateľov ide o zabezpečenie politiky bezpečnosti práce novinárov. Z pohľadu polície o špeciálnu pozíciu novinárov v prípade podania trestného oznámenia. A z pohľadu prokuratúry ide o to, aby boli za trestné činy spáchané na novinároch aplikované vyššie trestné sadzby," ozrejmil projektový koordinátor platformy PersVeilig Peter ter Velde. Vedúci tímu a koordinátor mechanizmu ochrany novinárov z holandského policajného zboru Wim Hoonhout zdôraznil, že novinári patria medzi povolania, ktoré majú prioritnú pozíciu pri vybavovaní trestných oznámení orgánmi činnými v trestnom konaní.
      Rezort kultúry, ktorý zorganizoval workshopy v spolupráci s holandskou ambasádou, sa v otázke zlepšenia ochrany novinárov na Slovensku zhostil úlohy mediátora. "Budeme robiť všetko pre to, aby sme zblížili stanoviská tak, aby sa nám podarilo rozbehnúť akúkoľvek procesnú formu. Nehovoríme o tom, či to má byť organizácia, platforma alebo iné procesno-technické riešenie. Nám ide o to, aby sme dospeli ku konkrétnemu výsledku, ktorý bude implementovateľný a odsledovateľný," podotkol štátny tajomník ministerstva Radoslav Kutaš. Verí, že sa aj na základe pravidelných stretnutí s holandskými odborníkmi podarí v najbližších týždňoch dospieť k reálnym výsledkom.
      Ministerstvo kultúry chce osloviť zamestnávateľov, aby identifikovali situácie, v ktorých sa ich zamestnanci-novinári cítia ohrození. "Biele miesto máme v regiónoch, o ktorých netušíme takmer nič. Tiež pri novinároch pracujúcich na voľnej nohe. Problematické sa ukazuje, že niektorí zamestnávatelia nemajú nastavené žiadne protokoly. To znamená, že u nich neexistuje žiadna prax, ako postupovať, keď je ich zamestnanec ohrozený napríklad vyhrážaním sa," dodal štátny tajomník.
      Veľvyslankyňa Holandska na Slovensku Gabriella Sancisi poukázala na to, že téma slobody médií a ochrany novinárov je stále mimoriadne aktuálna. "Spolupráca odborníkov tu na Slovensku a v Holandsku nám umožní, aby sme sa vyhli tomu, že znovu budeme vynachádzať koleso. Aby sme sa mohli vzájomne inšpirovať v tom, čo sme dosiahli a na čo sme prišli," povedala.