ZÁZNAM: J. Žežulka: Ak tovar nie je na sankčnom zozname, nemôžeme zasiahnuť
PREHRAŤ

ZÁZNAM: J. Žežulka: Ak tovar nie je na sankčnom zozname, nemôžeme zasiahnuť

Pozrite si záznam.

Bratislava 4. novembra (TASR) - Ak sa tovar alebo osoba nenachádza na sankčnom zozname Európskej únie, orgány Finančnej správy (FS) SR nemajú možnosť zasiahnuť do zahraničných obchodných operácií. Prezident FS SR Jiří Žežulka to uviedol v súvislosti s článkom Denníka N o tom, že slovenskí colníci púšťajú množstvo tovaru aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem. Žežulka odmieta, že by si FS SR neplnila svoje povinnosti.
        Ako poznamenal prezident FS SR, ak je tovar použiteľný do zbraní alebo je to komponent do zbraní, neznamená to automaticky, že podlieha sankciám. Upozornil, že FS je len vykonávacím orgánom a povolenia na vývoz vydáva Ministerstvo hospodárstva SR. Ubezpečuje o spolupráci s ďalšími rezortami. Na týždennej báze podľa neho komunikujú s rezortom hospodárstva, obrany či Slovenskou informačnou službou.
        Slovenskí colníci podľa zistení Denníka N púšťajú množstvo tovaru aj dodávateľom ruských zbrojárskych firiem, Slovensko tak má pôsobiť ako zásobáreň ruskej armády. Novinári hovoria o tisícoch kusov rôznych tovarov. Ak išlo o tovar použiteľný aj na vojenské účely, mohlo by ísť o porušenie sankcií Európskej únie.