ZÁZNAM: MK SR spúšťa výzvu na obnovu pamiatok, reštaurovaniu dalo samostatný podprogram
PREHRAŤ

ZÁZNAM: MK SR spúšťa výzvu na obnovu pamiatok, reštaurovaniu dalo samostatný podprogram

Pozrite si záznam.

Bratislava 7. novembra (TASR) - Ministerstvo kultúry (MK) SR spúšťa v pondelok výzvu dotačného programu Obnovme si svoj dom zameranú na obnovu pamiatok. Na rok 2023 vyčlenilo na dotácie celkovo 14,7 milióna eur. Prihlasovať sa dá do 13. decembra. Novinkou je samostatný podprogram zameraný na reštaurovanie. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) o tom informovala na tlačovej konferencii.
        Program Obnovme si svoj dom tvorilo dosiaľ päť podprogramov. Odčlenenie reštaurovania z prvého dotačného podprogramu je reakciou na vysoký počet prichádzajúcich žiadostí zameraných na reštaurovanie, tvorili asi 200 z celkovo 600 žiadostí v rámci doterajšieho podprogramu. Odčlenenie má prispieť k zefektívneniu a stransparentneniu procesov, keďže vznikne aj samostatná odborná komisia.
        "Prioritou v tomto podprograme bude podpora európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré je ekvivalentom značky UNESCO na európskej úrovni, čo znamená, že prioritou budú kostolíky v Malohonte a na Gemeri," priblížila Milanová.
        Oprávnenými žiadateľmi v novom dotačnom podprograme Reštaurovanie kultúrnych pamiatok budú rovnako ako v ostatných podprogramoch fyzické osoby, cirkvi, občianske združenia či iné právnické osoby. Celkovo v rámci dotačného programu ministerstvo počas jednej sezóny podporí približne 500 pamiatok.