ZÁZNAM: K. Hirman: Do kompenzačných schém rezortu hospodárstva sa začlenia aj samosprávy
PREHRAŤ

ZÁZNAM: K. Hirman: Do kompenzačných schém rezortu hospodárstva sa začlenia aj samosprávy

Pozrite si záznam.

Bratislava 25. januára (TASR) - Do schém rezortu hospodárstva, kompenzujúcich vysoké ceny elektriny a plynu, začlenia aj samosprávy. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.
        "Rozhodnutie o tom, že rezort hospodárstva bude pre samosprávy peňazovodom (pre kompenzáciu energií) padlo po Novom roku. V našom systéme, ktorý bol úspešne použitý pre subjekty s hospodárskou činnosťou v decembri, budeme pokračovať aj v tomto roku. K tomuto systému bude pripojená aj kompenzácia pre samosprávy, respektíve pre subjekty verejnej správy," priblížil.
        Keďže ide o kompenzačné schémy, budú sa podľa neho kompenzovať účty za január. "Spustí sa výzva tak pre subjekty vyvíjajúce hospodársku činnosť, ako aj pre samosprávu v prvej polovici februára, keď už budú účty za január známe. Súčasne budeme mať dáta o dodávateľoch, ktoré budeme vedieť krížovo overiť. Na základe toho sa začnú postupne vyplácať kompenzácie," spresnil.
        "Zatiaľ je dohoda, že zdroje sú vyčlenené na prvý kvartál 2023. Zdroje pre verejnú správu ešte potrebujeme dostať od ministerstva financií. Príslušná suma sa teraz ešte vyčísľuje - v akom objeme desiatok miliónov eur bude potrebná, na základe dát, ktoré zbierame a ktoré sa finalizujú," dodal Hirman.