ZÁZNAM: Brífingy po rokovaní vlády (L. Kamenický, M.Šutaj Eštok, Z. Dolinková)
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Brífingy po rokovaní vlády (L. Kamenický, M.Šutaj Eštok, Z. Dolinková)

Pozrite si záznam.
Vláda: Minister financií má do týždňa pripraviť návrh riešenia drahých hypoték
 
        Bratislava 2. novembra (TASR) - Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) má na najbližšie rokovanie vlády 8. novembra predložiť návrh postupu riešenia vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch. Vo štvrtok ho k tomu zaviazala vláda.
        O zdražovaní hypoték a možnom riešení tejto situácie hovorili pred voľbami viaceré politické strany. Predseda Smeru-SD a aktuálny premiér Robert Fico napríklad v júni upozornil, že banky na Slovensku budú mať v roku 2023 historický zisk na úrovni jednej miliardy eur. V tejto situácii by mali pomáhať ľuďom pri splácaní hypoték, a to prostredníctvom opätovného zavedenia štátnej bonifikácie hypotekárnych úverov a bankového odvodu.
        Avizoval, že bonifikácia bude prvé, čo chce Smer-SD urobiť, ak bude po septembrových parlamentných voľbách v novej vláde. Štát by sa mal podľa vtedajšieho návrhu na takejto bonifikácii podieľať vo výške 2 %, banky 1 alebo 2 %. Platila by podmienka príjmu vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy a maximálna výška úveru, na ktorú by sa vzťahovala pomoc, by bola 100.000 eur. Pomoc by fungovala päť rokov s tým, že ak by sa situácia na trhu stabilizovala, podmienky by sa zmenili.
        Slovenská banková asociácia (SBA) v súvislosti s touto témou v minulosti upozorňovala, že úrokové sadzby hypoték reagujú najmä na cenu dlhodobých zdrojov, napríklad na vývoj výnosov dlhodobých 10-ročných slovenských štátnych dlhopisov, ktoré od roku 2022 vzrástli viac ako v iných krajinách eurozóny. "Zodpovedná konsolidácia verejných financií novej vlády tak v konečnom dôsledku môže mať pozitívny vplyv aj na vývoj úrokových sadzieb úverov na bývanie," uviedla SBA.