ZÁZNAM: SaS: Zrušenie ÚŠP by mohlo viesť k zastaveniu trestného stíhania v kauzách
PREHRAŤ

ZÁZNAM: SaS: Zrušenie ÚŠP by mohlo viesť k zastaveniu trestného stíhania v kauzách

Pozrite si záznam.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) by mohlo viesť k zastaveniu trestného stíhania v mnohých kauzách. Upozornila na to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Mária Kolíková (SaS) na pondelkovej tlačovej besede s tým, že prípady
by sa prerozdelili medzi prokurátorov, ktorí sa s takými dovtedy nestretli.
        "Ak sa zruší ÚŠP a nebodaj aj Špecializovaný trestný súd (ŠTS), vytvoríme podmienky pre to, aby sa mafia a organizovaný zločin mohli rozrásť," povedala Kolíková. Predpokladá, že všetky kauzy, ktoré ÚŠP rieši, sa prerozdelia medzi krajské prokuratúry, ktoré ich pridelia prokurátorom, ktorí sa s nimi nebudú vedieť vysporiadať, pretože obdobné prípady nikdy predtým neriešili.
        Kolíková upozornila, že návrh na zrušenie ÚŠP bude vláda možno chcieť presadiť aj cez skrátené legislatívne konanie napriek tomu, že na neho nie je dôvod. "Budeme upozorňovať Európsku komisiu na nebezpečenstvo tejto právnej úpravy a porušovanie pravidiel legislatívneho procesu," avizovala.
        Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky, aby špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odišiel z Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevyjadril sa, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.