ZÁZNAM: KDH aj PS kritizujú menovanie Matečnej za tretiu štátnu tajomníčku
PREHRAŤ

ZÁZNAM: KDH aj PS kritizujú menovanie Matečnej za tretiu štátnu tajomníčku

Pozrite si záznam.

Bratislava 6. februára (TASR) - Menovanie Gabriely Matečnej za tretiu štátnu tajomníčku ministerstva životného prostredia pôsobí ako ďalšia politická trafika. Uviedlo to opozičné KDH. Jej nominácia s históriou protiprírodných postojov vzbudzuje podľa opozičnej poslankyne Tamary Stohlovej (PS) obavy, že záujmy životného prostredia pôjdu na ministerstve ešte viac do úzadia.

Ide podľa poslanca KDH Mariána Čaučíka o návrat do časov, keď na vysoké pozície v štáte bola najlepšou kvalifikáciou stranícka príslušnosť. "Vymenovať Gabrielu Matečnú za štátnu tajomníčku je zlý signál, ktorý vysiela vláda SR. Pôsobenie Matečnej na poste ministerky pôdohospodárstva sprevádzali viaceré škandály, ako napríklad kauza Dobytkár alebo problémy s vyplácaním peňazí z Pôdohospodárskej platobnej agentúry," povedal Čaučík. Doplnil, že je to v priamom rozpore so sľubmi vlády o profesionálnom riadení krajiny, neprispieva to tiež k budovaniu dôvery verejnosti.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) týmto podľa Stohlovej dokonáva premenu rezortu na všetko iné, len nie na ministerstvo životného prostredia. "Na rezorte už dvaja štátni tajomníci pôsobia. Jeden z nich Štefan Kuffa má podľa organizačnej štruktúry ministerstva na starosti jedinú vec - Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Na ministerstve ho tak zjavne zaparkovali po nezhodách na rezorte kultúry," poukázala Stohlová.

Poslankyňa tiež pripomenula, že za úradovania Matečnej na ministerstve pôdohospodárstva sa odohrala kauza Dobytkár a je prepojená s obžalovaným oligarchom Martinom Kvietikom.

Strana Demokrati toto rozhodnutie považuje za hanbu a výsmech slovenskému vidieku. Matečná so svojou minulosťou nemá podľa Demokratov čo robiť vo verejnej správe, niekoľkokrát dokázala, že patrí k vrcholným zástancom systému "našich ľudí". Strana sa pýta, či aj pre Matečnú vláda zmenila kompetenčný zákon, aby mohlo byť na ministerstvách nekonečne veľa štátnych tajomníkov, nielen dvaja ako doteraz.

Vláda vymenovala Matečnú za tretiu štátnu tajomníčku ministerstva životného prostredia v utorok. Nominovala ju tam SNS.