ZÁZNAM: Opozícia považuje znižovanie premlčacích dôb za znásilnenie za neprijateľné (SaS)
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Opozícia považuje znižovanie premlčacích dôb za znásilnenie za neprijateľné (SaS)

Pozrite si záznam.

Bratislava 8. februára (TASR) - Opozičné PS, SaS a KDH kritizujú pozmeňujúci návrh k novele Trestného zákona, ktorým sa majú znížiť premlčacie doby v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých na polovicu. Poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS) poukázala na to, že koalícií až tak záleží na ich beztrestnosti, že neváhajú zmariť akúkoľvek nádej na spravodlivosť pre obete sexuálnych trestných činov.

"Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) minimálne od včera vie o ubližujúcej zmene Trestného zákona, ktorá drasticky skráti premlčaciu lehotu pre trestný čin znásilnenia z 20 na desať rokov," uviedla Števulová. Priblížila, že ministra osobne vyzvala, aby zariadil nápravu. Jej apely podľa nej odignoroval.

Aj poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) na štvrtkovej tlačovej besede uviedla, že považuje znižovanie premlčacích dôb v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých za neprijateľné. Argumentovala, že premlčacie doby sú preto tak dlhé, aby obete mali nádej, že sa tieto skutky vyšetria. Zdôraznila, že koalícia tvrdila, že premlčacie doby sa majú znižovať iba pri ekonomických trestných činoch.

Zníženie premlčacích dôb kritizovala na štvrtkovej tlačovej besede aj poslankyňa Martina Holečková (KDH). "Je to výsmech všetkým obetiam, ktoré zažili sexuálne násilie," uviedla. Dodala, že naďalej budú prichádzať s návrhmi, ktoré budú zlepovať postavenie obetí akéhokoľvek násilia.