ZÁZNAM: A. Danko: SNS je pripravená rokovať o fungovaní koalície do budúcna
PREHRAŤ

ZÁZNAM: A. Danko: SNS je pripravená rokovať o fungovaní koalície do budúcna

Pozrite si záznam.

Bratislava 8. apríla (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) je pripravená rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa. Predseda strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko to uviedol na pondelkovej tlačovej konferencii v súvislosti s výhrou lídra koaličného Hlasu-SD Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Detaily avizoval po stredajšej (10. 4.) koaličnej rade.
        "Pre mňa ako predsedu SNS a predsedu poslaneckého klubu je dôležité, že tieto voľby ukázali, že naša politika má podporu verejnosti," vyhlásil Danko. Verí, že v koalícii začnú schvaľovať zákony, plniť predvolebné sľuby a zmenia rokovací poriadok. Naštartovanie legislatívneho procesu v parlamente sa podľa neho nedá bez zmeny rokovacieho poriadku.
        Víťazstvo Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách považuje Danko za víťazstvo celej koalície. Avizoval, že strana bude rešpektovať, ako Pellegrini rozloží svoju pozíciu a jeho nástupcu v strane. Už v pondelok sa so zvoleným prezidentom stretávajú predstavitelia SNS. Poznamenal, že za neúčasťou národniarov na Pellegriniho volebnej noci netreba nič hľadať.
        Prezidentské voľby označil Danko za veľkú výzvu pre koalíciu. Za poslanecký klub SNS deklaroval jednotu a konštruktívny prístup. "Naši koaliční partneri nemôžu povedať, že by sme zasahovali do riadení jednotlivých rezortov, ale určite sa chceme rozprávať s predstaviteľmi Smeru a Hlasu, ako bude koaličná rada informovať verejnosť o našej práci," načrtol Danko. Informovanie verejnosti podľa neho nefunguje.
        Zároveň dodal, že SNS si uvedomuje, keď musí zabojovať. "Urobili sme všetko pre vznik tejto vlády a takisto sme v druhom kole Petra Pellegriniho jasne podporili," pripomenul.

 

Taraba požiada o posunutie mimoriadnej schôdze k zákonu o odstrele medveďov
        Bratislava 8. apríla (TASR) - Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) požiada predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) o posunutie mimoriadnej schôdze k ústavnému zákonu o odstrele medveďov o pár dní alebo jeden týždeň. Verí, že dovtedy nájdu s časťou opozície zhodu na zákone. Myslí si, že do troch týždňov bude na Slovensku konečne efektívne riešenie odstrelu medveďa.
        Taraba v pondelok ráno rokoval o ústavnom zákone s opozičným KDH. "Môžem potvrdiť, že aj KDH uznáva, že riešenie medveďov odstrelom cez zrušenie správneho konania je nevyhnutné," podotkol. Minister tvrdí, že návrh hnutia k odstrelu medveďov ide podobným smerom ako návrh ústavného zákona.
        Využijú niekoľko dní na expertíznu prípravu spoločného zákona. "Stále trváme na tom, zo strany SNS, aj z vládnej koalície, že najúčinnejšie riešenie je ústavný zákon," skonštatoval Taraba. Ústavný zákon chce Taraba podľa vlastných slov na to, aby ho nemohli mimovládne organizácie a "protežanti aktuálneho stavu" napadnúť na Ústavnom súde SR. Zároveň ho považuje za najstabilnejšie riešenie. Témou medveďov nechce robiť politiku, považuje to za bezpečnostný a environmentálny problém.
        Predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo Rudolf Huliak (SNS) má za to, že ľudia sa pre medveďa boja chodiť do prírody. V rámci Veľkej noci nahlásili ľudia ochranárom 39 stretov s medveďom, tvrdí. "Všetky veci, ktoré robíme, všetku legislatívu, ktorú predkladáme a všetko budeme robiť v rámci toho, aby ostal bezpečný slovenský vidiek zachovaný," podotkol Huliak.
        Vláda koncom marca odobrila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa. Zákon by umožňoval v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bolo by možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania. Vláda chce, aby Národná rada SR schválila zákon v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament by sa ním mal začať zaoberať v utorok (9. 4.).