ZÁZNAM: Premiér: Plánujeme presun eurofondov na rezort hospodárstva z iných rezortov
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Premiér: Plánujeme presun eurofondov na rezort hospodárstva z iných rezortov

Pozrite si záznam.

Bratislava 13. mája (TASR) - Ministerstvo hospodárstva (MH) SR má vyššiu absorpciu eurofondov, než ich má pridelených. Preto vláda plánuje presúvať zdroje z iných rezortov a fondov tam, kde je ich schopná míňať. Vyhlásil to v pondelok predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej konferencii s tým, že v súvislosti s eurofondami a plánom obnovy bude pravdepodobne zvolané v budúcom týždni mimoriadne rokovanie vlády.
        "Máme obrovské množstvo projektov, ktoré sa týkajú domácností či samospráv, kam tieto zdroje môžu ísť. Preto budem tlačiť na ostatné rezorty, kde budem cítiť, že nie sú schopní tieto zdroje minúť, aby sme urobili príslušné presuny," uviedol premiér.
        Dodal, že v rámci prípravy priemyselných parkov sa vláda snaží uspokojiť požiadavky zainteresovaných investorov. Konkrétne ide o parky Valaliky, Rimavská Sobota a Horná Streda.
        Otvorenou témou podľa premiéra zostáva výroba elektrických batérií pre autá, nakoľko je prechod na elektromobilitu zrejmý. "Sú tu čínske spoločnosti, ktoré prejavujú záujem o spoluprácu. Podpísali sme memorandum o porozumení s jedným z najväčších výrobcov elektrobatérií Gotion. Ale sú tu aj iné firmy, ktoré prejavujú záujem o Slovensko," priblížil.
        Z tohto dôvodu budú podľa jeho slov prijaté opatrenia pre priemyselný park Šurany. Prvým rozhodnutím bude predloženie povinností, ktoré štát má k týmto záväzkom. Druhým má byť vykúpenie tohto pozemku na účely zahraničnej investície, ktorá je predovšetkým určená na výrobu elektrobatérií.