E. CHMELÁR: Z
PREHRAŤ

E. CHMELÁR: Z "anjela" Kisku je obyčajný politik, na ktorého ušili búdu

Vládne strany v skutočnosti podpísali úplne novú koaličnú zmluvu, nie iba dodatok, povedal v diskusii s E. Chmelárom v TABLET.TV J. Hrabko.

Bratislava 15. septembra 2017 (TABLET.TV) - Kauza s krátením dane o 27.000 eur firmy KTAG, s.r.o. (Kiska Travel Agency), ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, má viacero rozmerov. Z technického hľadiska sa trestnosť činu stratila potom, ako firma využila inštitút účinnej ľútosti a chýbajúce dane aj s penále doplatila. Z politického hľadiska však kauza poškodila šance Andreja Kisku byť znovuzvolený na post hlavy štátu. A v neposlednom rade sme opäť svedkami neprípustnej praxe, keď sa v politickom boji využívajú anonymne rozosielané neverejné materiály. V diskusii na TABLET.TV sa na tom 14. septembra zhodol politický analytik Eduard Chmelár a publicista Juraj Hrabko.

„Andrej Kiska touto kauzou spadol z piedestálu „dobrého anjela“ a vykľul sa z neho normálny politik. A politikov treba v normálnej spoločnosti kontrolovať. Stáva sa pre časť spoločnosti rovnako kontroverzným politikom ako Robert Fico. Doteraz ho médiá predstavovali tak, akoby dostal mediálnu amnestiu,“ komentoval politickú rovinu kauzy Chmelár, podľa ktorého Andrej Kiska nemal ospravedlňovať správanie sa svojej firmy, ale mal uznať chybu a ospravedlniť sa voličom. „Spoločnosť už nespája, ale rozdeľuje,“ dodal na margo prezidenta Chmelár.

„Podľa mňa budú politické konzekvencie pre prezidenta veľké,“ reagoval Hrabko. „Podľa mňa, ak nenastane nejaká výnimočná situácia, napríklad, že by znova kandidoval Robert Fico alebo staré známe tváre ako Pavol Hrušovský, tak Andrej Kiska s prezidentovaním skončil,“ odhadol Hrabko.

Viac čítajte TU.