M. KLUS: Pre prezidenta Putina je znovuzvolenie Zemana dobrou správou
PREHRAŤ

M. KLUS: Pre prezidenta Putina je znovuzvolenie Zemana dobrou správou

Ľudsky rozumiem ministrovi Lajčákovi, že do toho nechce ísť. Ak by potvrdil kandidatúru A. Kiska, nebolo by jednoduché poraziť ho ani takýto skúseným diplomatom, povedal v TABLET.TV M. Klus (SaS).

Bratislava 28. januára (Teraz.sk) – Ako premiér doviedol Miloš Zeman Českú republiku do Európskej únie a NATO, ako prezident však často obhajoval záujmy Číny a Ruskej federácie. „Myslím si, že Ruská federácia a aj prezident Putin pomerne intenzívne sledovali tieto voľby. Pre prezidenta Putina je znovuzvolenie Miloša Zemana určite dobrou správou,“ povedal v diskusii na TABLET.TV politológ a poslanec SaS Martin Klus.

Reagoval tým na prekvapivo rýchle a jednoznačné vyjadrenie ruského prezidenta, podľa ktorého si českí voliči zvolili hlavu štátu, ktorá obhajuje ich záujmy. „Nie je žiadnym tajomstvom, že Miloš Zeman bol obhajovateľom záujmov Ruskej federácie napríklad vtedy, keď hovoril o anexii Krymu ako o hotovej veci. Čo mi je ľúto, lebo za chvíľu tu budeme mať 70. výročie komunistického puču a lete 50. výročie okupácie z roku 1968,“ povedal Klus. Dodal, že vylúčiť sa nedá ani ruské ovplyvňovanie českých volieb prostredníctvom rôznych konšpiračných webov.

Rozhodujúcim faktorom Zemanovho víťazstva však bola podľa Klusa dominancia v televíznych diskusiách. „Milošovi Zemanovi, ako výbornému rečníkovi a glosátorovi, skúsenému politikovi, sa podarilo dostať Jiřího Drahoša tam, kde ho chcel mať. Do role akademika, ktorý nemá politickú skúsenosť. A ukázalo sa, že sa Milošovi Zemanovi, na rozdiel od Jiŕího Drahoša, podarilo mobilizovať voličov. Aj tých, ktorí by za iných okolností voliť nešli,“ povedal Klus.

Viac čítajte tu.