ZÁZNAM: Guvernérovi NBS P. Kažimírovi zrušili obvinenie
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Guvernérovi NBS P. Kažimírovi zrušili obvinenie

Pozrite si záznam.

Bratislava 7. júna (TASR) - Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera zrušil obvinenie z prečinu podplácania bývalému ministrovi financií a guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi. Vedenie Generálnej prokuratúry (GP) SR o tom informovalo na utorkovej tlačovej konferencii. Vo veci má opäť konať a rozhodnúť špeciálna prokuratúra.
       Kandera upozornil, že obvinenie vzniesli iba na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného, bývalého prezidenta finančnej správy Františka I. Poukázal na rozpory v jeho výpovediach, ktoré sa podľa neho týkajú  "nie bezvýznamných" skutočností. Na vznesenie obvinenia podľa neho neboli splnené zákonné podmienky.
      Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvinil Kažimíra vlani v októbri z prečinu podplácania, ten následne podal voči obvineniu sťažnosť. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ju koncom roka 2021 zamietol. V odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby. Kažimír označil obvinenie za nespravodlivé. Po jeho vznesení avizoval, že chce očistiť svoje meno.