ZÁZNAM: PS:EK pozastavuje hodnotenie 4. platby v pláne obnovy,môžeme prísť o milióny eur
PREHRAŤ

ZÁZNAM: PS:EK pozastavuje hodnotenie 4. platby v pláne obnovy,môžeme prísť o milióny eur

Pozrite si záznam.

Bratislava 8. februára (TASR) - Európska komisia (EK) pozastavuje hodnotenie štvrtej platby z plánu obnovy pre Slovensko. Ide o vyše 900 miliónov eur, o ktoré môže krajina prísť. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii v priestoroch Národnej rady SR informovala opozičná strana Progresívne Slovensko (PS).
        "Ide o vyše 900 miliónov eur, o ktoré, ak vláda nedohodne nápravu, môže Slovensko prísť. Robert Fico (Smer-SD) by si mal uvedomiť, že Európska únia nebude posielať peniaze, ak Slovensko nedokáže naplniť záväzky, ktorým sa zaviazalo. Ide o pozastavenie hodnotenia, kým vláda Fica nevykoná nápravu," povedal Michal Šimečka (PS) s tým, že niektoré míľniky sú v ohrození.
        Najväčšími výhradami EK sú podľa PS právny štát, výdavkové limity a dôchodkové opatrenia. Komisii prekáža proces a aj obsah novely Trestného zákona. Pri výdavkových limitoch vláda podľa Štefana Kišša (PS) porušila zákon o rozpočtových pravidlách. Schválila totiž rozpočet bez toho, aby boli limity jeho súčasťou. Náprava v tejto oblasti by podľa Kišša znamenala konsolidáciu vo výške miliardy eur.
        "EK hovorí, že si je vedomá opatrení, ako sú 13. dôchodky a krátenie druhého piliera, ale žiada ich kvantifikáciu, ktorú sme pri rokovaní o týchto bodoch nevideli, a žiada kompenzačné opatrenia," priblížil Kišš.