ZÁZNAM: Slovensko potrebuje zmenu volebného systému, zhodli sa exprezidenti
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Slovensko potrebuje zmenu volebného systému, zhodli sa exprezidenti

Pozrite si záznam.

Bratislava 20. februára (TASR) - Slovensko potrebuje zmenu volebného systému. Zhodli sa na tom bývalí prezidenti SR Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska po spoločnom obede v Prezidentskom paláci, ktorý absolvovali s hlavou štátu Zuzanou Čaputovou.
        "Všetci sme sa zhodli na tom, že je tu strašný zmätok a treba urobiť jeden konečný a konkrétny krok k tomu, aby v budúcnosti nemohlo dochádzať k takejto situácii. Dochádza k nej možno aj preto, že nemáme dobrý volebný zákon. Na tom sme sa zhodli všetci, že by sa mal zmeniť. Tým pádom by možno došlo aj v štáte k rozumnejším voľbám kandidátov," povedal Gašparovič.
        Podľa Schustera je najvyšší čas volebný systém zmeniť, aby do parlamentu prišli poslanci z dedín a miest. "Zmena volebného systému pre našu krajinu by bola nesmierne prospešná, aby sme sa presne vyhli tomu, čo sa dnes v parlamente deje," poznamenal Kiska.
        Takáto situácia v parlamente nebola podľa Schustera ani v čase, keď sa lámala politická moc v roku 1989 a 1990. Poukázal na nenávisť medzi koalíciou a opozíciou. Gašparovič si myslí, že nemusí byť v parlamente úplná zhoda, ale aspoň zhoda na prijatí rozhodnutia výhodného pre všetkých. "Tak je zabetónovaná koalícia proti opozícii a opačne. Možno to trošku rozsekne nová voľba prezidenta a poslancov do europarlamentu," podotkol Gašparovič.
        Kiska zároveň plne súhlasí s Čaputovou a jej podaním novely Trestného zákona na Ústavný súd SR. "Je to právo prezidentky a myslím si, že to nechala posúdiť odborníkmi, lebo prezident sa nerozhoduje sám, má okolo svojich odborníkov. Myslím si, že ústavný súd posúdi, či bol ten krok správny, alebo nie," povedal Schuster.