ZÁZNAM: Progresívne Slovensko spúšťa petíciu za záchranu národných parkov
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Progresívne Slovensko spúšťa petíciu za záchranu národných parkov

Pozrite si záznam.

Bratislava 1. júla (TASR) - Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) spúšťa v pondelok petíciu za záchranu národných parkov. Cieľom je vyzbierať dostatočný počet podpisov, aby bola petícia relevantná pre vládnu koalíciu. Na tlačovej konferencii o tom informovali predseda PS Michal Šimečka a poslankyňa za hnutie Tamara Stohlová s tým, že s petíciou plánujú precestovať cez leto celé Slovensko.
        V petícii budú požadovať zachovanie všetkých národných parkov, dodržiavanie medzinárodných záväzkov a cieľov, ktoré z nich vyplývajú, a zabezpečenie trvalej ochrany a rozvoja národných parkov. "Chceme dať verejnosti možnosť postaviť sa za naše národné dedičstvo a dať vládnej koalícii jasne najavo, že ľudia na Slovensku s plánmi vedenia rezortu nesúhlasia," poznamenala Stohlová.
        Poukázala na to, že kroky smerujúce k likvidácii národných parkov sa v posledných týždňoch ešte zrýchlili a na ministerstve životného prostredia zriadili špeciálnu komisiu. "Jej úlohou je znížiť ochranu prírody na najnižšiu možnú prípustnú mieru, znížiť výmeru bezzásahových území či zastaviť 'envirošikanu' voči subjektom, ktoré chcú v prírode hospodáriť. Predsedá jej samotný minister," priblížila Stohlová.
        Hrozí podľa nej zníženie výmery národných parkov Poloniny a Malá Fatra či ich premena na prírodné parky. V Tatrách má hroziť zníženie ochrany v rezerváciách a v podhorských osadách, tvrdí poslankyňa. "Správy národných parkov sú vynechávané z kľúčových procesov. Je tu tlak, aby odborné stanoviská boli upravované, skúsených ľudí vyhadzujú a zastrašujú," podotkla.
        Europoslanec Michal Wiezik (PS) zároveň upozornil, že kroky envirorezortu sú v rozpore so záväzkami a s legislatívou Európskej únie. Zriadenie komisie na ministerstve považuje za provokáciu. "Tento experiment môže veľmi negatívne vplývať na čerpanie prostriedkov z plánu obnovy. Rezort životného prostredia sa už teraz prepadáva v plnení úloh a nedokáže v termíne splniť žiadnu z nich. Je absurdné, že v takejto časovej tiesni mrhajú kapacitami na kroky, ktoré sú v rozpore s plánom obnovy aj s európskou legislatívou," uviedol Wiezik. Európska komisia podľa neho aktuálne zvažuje otvorenie sporu voči Slovensku v dôsledku nedostatočnej ochrany hlucháňa hôrneho.