CHMELÁR a HRABKO: Európskej únii hrozí zánik, rozhodnú tieto dva roky
PREHRAŤ

CHMELÁR a HRABKO: Európskej únii hrozí zánik, rozhodnú tieto dva roky

O perspektíve Európskej únie, sociálnych balíčkoch vlády, rozhodnutí ÚS o prezidentovi a írskom referende o homosexuálnych manželstvách diskutovali v TABLET.TV E. Chmelár a J. Hrabko.
Bratislava 28. mája (Teraz.sk) – O ďalšej existencii alebo zániku Európskej únie (EÚ) rozhodnú najbližšie dva roky. „V Európe je europesimistický poľský prezident Duda, vo Francúzsku bola v minulom roku možnosť triumfu Le Penovej, britské referendum, hystéria z utečencov, to všetko môže dostať EÚ do vážnych problémov, ak nie na pokraj rozpadu,“ povedal pre TABLET.TV rektor Akadémie médií Eduard Chmelár.

Referendum o zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii, ktoré premiér David Cameron avizuje na rok 2017, môže podľa Chmelára potenciálne ohroziť jej územnú celistvosť. „Môže nastať aj situácia, že v prípade negatívneho výsledku britského referenda by bol Brusel ešte vďačný za eurooptimistické Škótsko, ktoré by mu ostalo,“ poznamenal. Dodal, že otázkou je aj to, či budú kontinentálni členovia Európskej únie tolerovať Veľkej Británii požiadavky na ďalšie privilégiá, keďže už tie dnešné sú často predmetom kritiky. „Veľká Británia európsku integráciu vždy skôr brzdila,“ poznamenal.

„Bez Veľkej Británie by Európa zvládala niektoré procesy pružnejšie a rýchlejšie, ale otázka je, či aj lepšie,“ reagoval publicista Juraj Hrabko. Súhlasil však s tým, že v EÚ silnejú odstredivé tendencie. V tejto súvislosti spomenul európske referendum, ktoré o mesiac prebehne v Rakúsku. „Samozrejme, v Rakúsku je nastavené tak, že referendum nie je záväzné vôbec. Ale je to dôležité ako súčasť týchto procesov,“ dodal.

Viac čítajte tu.