SKALIČAN BELLANOVÁ: Karpálny tunel hrozí najviac ženám v tehotenstve po pôrode
Bratislava 27. apríla (TASR) – Hoci si väčšina ľudí myslí, že pri práci za počítačom majú ruku ohrozenú syndrómom karpálneho tunela, pravda to nie je. Najrizikovejšou skupinou sú ženy prechádzajúce hormonálnymi zmenami napríklad prvorodičky alebo ženy v menopauze. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla fyzioterapeutka Martina Skaličan Bellanová.
„Pokiaľ žena pred pôrodom nemala manuálnu prácu a zrazu po pôrode musí manipulovať s bábätkom, ktoré má často 4-5 kg, má zvýšené riziko vzniku karpálneho tunela. Ide o kombináciu hormonálnych zmien a zvýšenej záťaže na zápästie,“ spresnila.
Okrem prvorodičiek často bojujú s touto diagnózou aj ženy, ktoré pracujú manuálne, či už pekárky, chyžné a podobne. „Je to ženská populácia pracujúca rukami. Najmenej klientov s karpálnym tunelom mám medzi ľuďmi pracujúcimi za počítačom,“ zhodnotila.
Ako ďalej vysvetlila, karpálny tunel sa nachádza na koreni dlane. Jeho strop je tvorený kostičkami zápästia a jeho spodná časť je tvorená väzivovým pruhom. Tunelom prechádzajú šľachy ohýbačov prstov a nerv, ktorý nazývame nervus medianus. „K syndrómu dochádza, keď vo vnútri tunela príde k útlaku práve tohto nervu. Tento nerv inervuje palec, ukazovák a prostredník z dlaňovej strany ruky. Pri jeho útlaku dochádza k pocitu pálenia, brnenia alebo príde k oslabeniu svalov v oblasti týchto troch prstov,“ uviedla fyzioterapeutka s tým, že najskôr dochádza k poškodeniu senzitívnej a neskôr aj motorickej funkcie.
„Keď človek pociťuje v ruke diskomfort v podobe nervového dráždenia a príznaky trvajú tri a viac týždňov, treba vyhľadať lekára, aby zistil, či ide práve o syndróm karpálneho tunela,“ upozornila.
Predchádzať syndrómu karpálneho tunela vieme správnym držaním ruky. Udržať správnu klenbu na ruke sa vieme naučiť od detí. „Tým, že deti majú menšiu ruku, všetky veci sú pre ne relatívne veľké, musia robiť široké úchopy a viac pracovať s klenbou na ruke a aj s ramenným kĺbom,“ vysvetlila. S pribúdajúcim vekom sa podľa nej ľudia správajú strnulejšie a majú menší pohybový rozmach aj pri bežných činnostiach.
Skaličan Bellanová radí, že najlepšie sa s rukou pracuje v miernom ohnutí zápästia smerom dozadu. Vtedy je priestor na to, aby sa vytvorila klenba na ruke. „To je základ, či už šoférujeme alebo pracujeme s myškou, mali by sme držať ruku v zápästí mierne ohnutom dozadu,“ vysvetlila.
Fyzioterapeutka odporučila pri rozvinutom syndróme karpálneho tunela dopĺňať aj vitamín B a D a tiež omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. „Keď je problém aj v šľachách, ktoré prechádzajú karpálnym tunelom, treba užívať aj kolagény, ktoré šľachy regenerujú,“ uzavrela.